Bulaşık Deterjanı Sağlık Hizmetleri

BULAŞIK DETERJANI YUTMAK ZARARLI MIDIR?

Eğer yanlışlıkla bulaşık deterjanı yutarsanız iritasyona neden olabilir.

Mide bozukluğu, ishal ve kusma gibi belirtiler gösterebilirsiniz. Bu belirtileri gördüğünüzde yardım için aile hekiminize danışın, Ulusal Zehir Danışma Merkezi'ni arayın veya hemen acil servise gidin.

GÖZÜNÜZE BULAŞIK DETERJANI KAÇARSA NE YAPMALISINIZ?

Gözünüze bulaşık deterjanı kaçtığında hemen bol suyla yıkamalısınız. Eğer lens takıyorsanız bunları da hemen çıkarmalısınız. Deterjan, göz ile temas halinde olduğu sürece iritasyona ve yanma hissine neden olabilir; hatta yıkanmazsa bulanık görmenize ve odaklanmakta zorlanmanıza yol açabilir. Gözününüze yıkamanıza rağmen iritasyon ve yanma geçmez, görmeniz netleşmez veya daha kötü hale gelirse veya farklı belirtiler göstermeye başlarsanız tıbbi yardım alın.

BULAŞIK DETERJANI DURULANMAZSA ZEHİRLİ MİDİR?

Miktarı ne kadar olursa olsun vücudunuza giren bulaşık deterjanı, iritasyon, kusma, ishal ve mide bozukluğuna neden olabilir. Bu belirtileri gördüğünüzde mutlaka tıbbi yardım almalısınız.

BULAŞIK DETERJANI GÜVENLİK İPUÇLARI

Deterjan yutma veya göze kaçırma riskini azaltmak için bazı güvenlik ipuçları hazırladık.

  • Bulaşık deterjanını mutlaka küçük çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun. Kazayla yutmalarını engellemek için bulaşık deterjanını ulaşamayacakları bir yere koymaya dikkat edin.
  • Bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra düzgün bir şekilde durulayın ve deterjan kalıntısı kalmadığına emin olun.
  • Bulaşıkları ovalarken süngeri vücudunuzdan uzak olacak şekilde hareket ettirin, tıpkı bir şeyler keserken bıçakta yaptığınız gibi. Böylece yanlışlıkla sıçrama durumları zıt yönde, gözlerinizden uzak olacaktır.

İlgili ürünler

  • Pril Power 5+ Etki
  • Pril Losyon
  • Pril Hijyen

İlgili makaleler