Skip to Content

ZORLU VE KİRLİ: EN KİRLİ BULAŞIKLARINIZI BULAŞIK MAKİNESİNDE NASIL TEMİZLERSİNİZ?

Bu yemekten sonra mutfakta kirli bulaşıklar olacak.
Yemekten sonra kirli bulaşıklar için endişelenmeyin; Somat yanınızda

Bulaşık makineniz günlük bulaşıkları ve çatal bıçakları sorunsuz bir şekilde yıkıyor olsa bile, çok kirli tencereler, yanmış tavalar ve diğer zorlu parçaları temizlemek ekstra çaba gerektirebilir. Zorlu lekeler için suda ön bekletme, durulama ve ürün ipuçlarımızla her defasında nasıl ultra temiz sonuçlar elde edeceğinizi öğrenin.

YANMIŞ TENCERE BULAŞIK MAKİNESİNDE NASIL TEMİZLENİR?

Bunu hepimiz yaşamışızdır. Tencerede pişen pilavdan veya kaynayan domates sosundan gözünüzü bir dakikalığına ayırırsınız ve sonunda mahvolan yalnızca akşam yemeğiniz değildir. Paslanmaz çelik pişirme kabınız o kadar kalın ve sert bir siyah tortuyla kaplanır ki, yanmış tencerenize sonsuza dek veda etmeniz gerekeceğini düşünürsünüz. Fakat o yanmış tencere gerçekten paslanmaz çelikten üretilmişse şanslısınız. Biraz suda bekletme, doğru bulaşık makinesi ayarları ve doğru temizlik ürününü kullanarak yanmış bir tencereyi temizleyebilir ve çöpe atmaktan kurtulabilirsiniz.

1. Genellikle, normal kirli bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce durulamak veya suda bekletmek gerekmez. Elbette ki söz konusu yanmış tencere olduğunda durum biraz farklıdır. Bu durumda tencereyi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ılık suda bekletin. Bu aşamada normal bulaşık deterjanı veya başka bir katkı maddesi kullanmayın. Katkı maddesi kullanmaya karar verirseniz tencereyi bulaşık makinesine koymadan önce mutlaka iyice durulayın. Aksi takdirde, kalıntı sonucu olumsuz etkileyebilir.

2. Yanmış tencere suda yeterince bekletildikten sonra, sert tortuyu gidermek için yanmış tabanı tahta bir kaşık veya spatulayla kazıyın ve ardından plastik veya çelik bulaşık teliyle biraz daha kazıyın.

3. Yanmış tencereyi ideal olarak, çok kirli olan diğer bulaşıklarla yıkamalısınız. Bir parti veya büyük bir yemekten sonra, tabak ve bardaklarınızı hafifçe yıkamak ve yanmış tencereler, yapışkan tavalar ve kirli fırın bulaşıklarınızı daha yoğun bir şekilde yıkamak en iyisidir. Ayrı bir yoğun yıkama için yeterince bulaşığınız yoksa yanmış tencerenizi yalnızca hassas olmayan tabaklarla yıkayıp şarap kadehleri ve ince porselen gibi parçaları sonraya bırakın.

4. Bulaşık makinesini aşırı doldurmayın ve yerden tasarruf etmek için tencereyi normalde yaptığınız gibi eğmeyin. Yanmış tencerenizin etrafında ne kadar çok alan olursa, tencereye ulaşan su da o kadar çok olur ve tencere daha iyi temizlenir. Bulaşık makinenizin kılavuzunda veya üretici web sitesinde en kirli bulaşıklar için özel bir yer önerilip önerilmediğine bakın. Önerilmemişse yanmış tencerenizi alt rafa ters olarak koyun.

5. Bulaşık makinenizi mümkün olan en yüksek programa ayarlayın. Modelinize bağlı olarak, bu bir yüksek sıcaklık ya da "yoğun", "kirli" veya "tencere ve tava" ayarı olabilir.

6. Doğru temizlik ürününün yanı sıra, temiz ve kirli bulaşıklar arasındaki farkı belirleyen önemli bir bileşen de sıcak sudur. Musluğunuzdan akan suyun ısınması zaman alıyorsa, bulaşık makinelerinin birçoğu sıcak su çektiği için aynı durum bulaşık makinenizdeki su için de geçerlidir. Suyun başlangıçtan itibaren mümkün olduğunca sıcak olmasını sağlamak için bulaşık makinesini çalıştırmadan önce suyu akıtarak ısıtabilirsiniz. Suyu boşa harcamamak için örneğin su ısıtıcısını veya yerleri silmek için bir kovayı doldurabilirsiniz.

7. En kirli bulaşıklar için kirli tencere ve tavalardaki yanmış yemek kalıntılarını gidermek üzere ekstra güçlü, çok etkili bir bulaşık makinesi tableti olan Pril Gold'u öneririz. İki katını kullanmanız gerekmez; iki tablet kullanmak iki kat fazla temizlik sağlamaz. Aksine, aşırı deterjan, durulaması zor bir kalıntı bırakabilir. Bu güçlü tabletlerin nasıl çalıştığını öğrenmek için aşağıdaki videoya bakın.

8. Normalde bulaşık makinenizin kurutma programı tamamlanıncaya kadar beklersiniz ancak yanmış bir tencereyi nemliyken çıkarmak daha etkilidir. Bu şekilde, yıkama sırasında tamamen giderilmemiş yanmış kalıntılar hala yumuşak olduğu için elle kolayca silinebilir. Kurutma işlemi sırasında kirler kuruyup tekrar tencereye yapışır ve başladığınız noktaya geri dönersiniz.

YANMIŞ TAVA BULAŞIK MAKINESINDE NASIL TEMİZLENİR?

Yanmış tencereleri temizlemeye yönelik yukarıdaki adımların birçoğu, paslanmaz çelik olması koşuluyla yanmış tava için de geçerlidir. Ancak tencere ve tavalarınız eloksallı alüminyumdan üretilmişse bunları bulaşık makinesinde yıkamamalısınız. Yapışmaz teflon kaplamalı tencere ve tavalar bulaşık makinesinde güvenle yıkanabilir (tencere/tavanın alt kısmı, ambalaj veya üretici web sitesinden kontrol edin) ancak 2. adımdaki çelik bulaşık teliyle ovma adımını atlamanız gerekir.

GERÇEKTEN KİRLİ BULAŞIKLAR BULAŞIK MAKİNESİNDE NASIL TEMİZLENİR?

Yanmış bir tencere veya tavayı başarıyla temizledikten sonra sıradan kirli bulaşıklar çocuk oyuncağı gibi görünebilir ancak aklınızda bulundurmanız gereken bazı ek noktalar var:

1. Kirli bulaşıkları, yalnızca yüksek ısıya dayanıklı olduklarından eminseniz yoğun programda yıkayın.

2. Yanmış tencere veya tavada yaptığınız gibi tüm kirli bulaşıkları ters olarak yerleştiremezsiniz ancak aralarında kesinlikle daha çok boşluk bırakmalısınız. Örneğin, çok kirli olan iki tabak arasında yeterli boşluk bırakabilirsiniz.

3. Genellikle üst rafa koyduğunuz parçalar normalden kirliyse bulaşık makinenizi nasıl doldurduğunuzu tekrar değerlendirin. Örneğin, kek pişirmek için kullanılmış ve normal şartlarda üst rafa koyacağınız bir kahve fincanı alt rafa yerleştirilmelidir.

4. Kirli fırın bulaşıkları, neredeyse yanmış tencere ve tavalar kadar zor temizlenebilir. Bu yüzden bu bulaşıkları, gerekirse yukarıda açıklandığı gibi suda bekletin (yalnızca su kullanın).

Bu kategoride daha fazlası

 • Bulaşık makinesi kokularından nasıl kurtulursunuz?

  Bu etkili temizleme ve koku giderme ipuçları ve yardımlarıyla bulaşık makinenizin temiz kokmasını sağlayın.

 • Bulaşık makinenizdeki kireçli su için ipuçları

  Su lekeleri ve diğer kireçli su belirtilerinin üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin.

 • Bulaşık makinesi en iyi sonuçları elde edecek şekilde nasıl doldurulur?

  Bulaşık makinesini doldurmanın doğru yolunu mu arıyorsunuz? Bu eksiksiz bulaşık makinesi doldurma ipuçlarıyla doğrusunu yapın.

 • Kapağı kapattığınızda bulaşık makinesinin içinde neler oluyor?

  Bulaşık makinesi nasıl çalışır ve içeride neler olur? Aksiyon kamerasıyla çekilen videolar sayesinde göz atabiliyoruz!

 • Makineniz için en iyi bulaşık makinesi deterjanı

  Farklı bulaşık makinesi deterjanı türleri, bunları nasıl kullanacağınız ve nereye koyacağınıza dair her şey.

 • Pril doğada çözünebilen bir bulaşık deterjanı mıdır?
 • Bulaşık Deterjanı Sağlık Hizmetleri
 • Bulaşık deterjanımız hassas ciltler için uygun mu?
 • Mutfaktaki bakterilere ve mikroplara karşı ne yapmalıyım?
 • Mutfağınızı bulaşık deterjanıyla temizleyin
 • Araba yıkamak için bulaşık deterjanı kullanılır mı?
 • Piknik Yaparken Bulaşıkları Yıkamak

#SOFRADABİRLİKTE

 • Bir sonraki buluşmanızda sevdiklerinizi mutlu edecek mükemmel tarifi bulun.

 • Bulaşıkları yıkamak için en iyi ipuçlarını ve tüyoları keşfedin!

 • Kim demiş bulaşık yıkamak sıkıcıdır diye? Bu hileler eğlence garantili! Üstelik güçlü ürünlerimizle bulaşık yıkamak çok kolay!