Skip to Content

HASSAS VE ZORLU: BARDAKLARINIZI BULAŞIK MAKİNESİNDE NASIL KORURSUNUZ?

Kireç tortusu veya korozyonsuz, güzel, narin, temiz bardaklar
Kireç tortusu veya korozyonsuz, güzel, narin, temiz bardaklar

Bardaklar, bulaşık makinesi dünyasının kaprisli yıldızlarıdır. Onları temizlemenin çok kolay olduğunu düşünürsünüz ancak onlar o kadar çok sorunun kaynağıdır ki, bu kadar uğraşmaya değip değmediğini bazen merak edersiniz. Bulaşık makinesinin bardaklarınızı temizlemek için neden gerçekten de en iyi yer olduğunu, bazı temel katkı maddeleri kullanarak korozyon ve kireç tortusu lekelerinin nasıl önleneceğini açıklıyoruz ve bardaklarınızın kırılmasını önlemeye yardımcı olacak bazı spesifik bulaşık makinesi doldurma ipuçları paylaşıyoruz.

BARDAKLARINIZIN BULAŞIK MAKİNESİNDE KIRILMASINI NASIL ÖNLERSİNİZ?

Hepimiz, güzel, narin bir şarap kadehini elde yıkamakla (çünkü kırılmasından endişeleniriz) kadehi bulaşık makinesine koymak (çünkü elde yıkamaya kıyasla daha parlak ve temiz çıkacağını biliriz) arasında kalma hissini biliriz. İyi bakılmış bir bulaşık makinesi ve doğru deterjan daha iyi sonuç sağlar; buna zaten şüphe yok. Peki yıkama sırasında bardakların kırılma riskini en aza indirmek için neler yapabiliriz? İşte bazı ipuçları ve akıllı hileler:

1. Genel kanının aksine, bardağın bulaşık makinesinde kırılmasının birincil nedeni sallanması değildir. Bardaklar oradan oraya savrulmaz, yalnızca üzerlerine su püskürtülür ve bulaşık makinesi doğru doldurulmuşsa bu durum bardaklara zarar vermemelidir. Fakat kırılmanın suçlusu yüksek sıcaklık olabilir. Hassas bardakları özel bir programda veya makinenizde hassas program yoksa düşük sıcaklığa sahip bir ayarda yıkayın.

2. Hassas kadehleri her zaman bulaşık makinenizin üst rafına yerleştirin. Burada sıcaklık daha düşük ve su püskürtme daha hafiftir. Alt rafa büyük cam vazolar veya sürahiler yerleştirmeniz gerekiyorsa emniyetli bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun ve düşük sıcaklıkta bir program kullanın.

3. Bulaşık makinenizin şarap kadehi ayakları için özel yuvaları varsa bunları kullanın. Bunlar, genellikle büyük mutfak gereçlerini koyduğunuz üst sepetin her iki yanındaki küçük katlanan rafın kenarında olabilir.

4. Şarap kadehleriniz dik olarak yerleştirilemeyecek kadar uzunsa üst sepetinizin yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Sepeti, genellikle yalnızca alt rafa büyük yemek tabaklarını sığdırmak için yukarı taşırız ancak büyük şarap kadehlerini sığdırmak için aşağı taşımanız da mümkündür.

5. Bazı bulaşık makineleri özel bir şarap kadehi rafına sahiptir, diğer üreticiler ise bunu ayrı satın alınabilecek ekstra bir ürün olarak sunar. Özellikle şarap kadehlerini bulaşık makinesinde korumak için tasarlanmış markasız bulaşık makinesi aksesuarları da satın alabilirsiniz. Bunlar, çatal bıçak sepeti gibi yuvalar veya bulaşık makinesinin sivri uçlarına ve şarap kadehinin ayağına takılan silikon sabitleyiciler şeklinde temin edilebilir.

BARDAKLARIN ÜZERİNDEKİ KİREÇ TORTUSU SU LEKELERİ NASIL ÖNLENİR?

Bardaktaki kireç tortusu lekeleri kireçli suyun belirtisidir. Daha fazlasını öğrenmek için kireçli suyla ve kireç tortusuyla başa çıkma hakkındaki makalemizi okuyun. Pril Hepsi 1 Arada Tablet, Pril Gold Tablet ve Pril Gold Jel gibi çok işlevli tabletleri entegre su yumuşatıcı ile kullanmak, bardaklarınızı, kireç tortusuyla ilişkili beyaz kalıntıya ve su lekelerine karşı korur. Bununla birlikte, suyunuz 21° dH (Alman Sertlik derecesi) üzerinde sertliğe sahipse veya Pril Klasik Tablet gibi tuzsuz bir deterjan kullanıyorsanız bulaşık makinenize Pril tuz eklemeniz gerekir. Pril durulama yardımcısı bardaklarınızın makineden ekstra parlak çıkmasını sağlar. Bunu yaptığınızda kireç tortusu sorunları geçmişte kalır.

Bu kategoride daha fazlası

 • Bulaşık makinesi kokularından nasıl kurtulursunuz?

  Bu etkili temizleme ve koku giderme ipuçları ve yardımlarıyla bulaşık makinenizin temiz kokmasını sağlayın.

 • Bulaşık makinenizdeki kireçli su için ipuçları

  Su lekeleri ve diğer kireçli su belirtilerinin üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin.

 • Bulaşık makinesi en iyi sonuçları elde edecek şekilde nasıl doldurulur?

  Bulaşık makinesini doldurmanın doğru yolunu mu arıyorsunuz? Bu eksiksiz bulaşık makinesi doldurma ipuçlarıyla doğrusunu yapın.

 • Kapağı kapattığınızda bulaşık makinesinin içinde neler oluyor?

  Bulaşık makinesi nasıl çalışır ve içeride neler olur? Aksiyon kamerasıyla çekilen videolar sayesinde göz atabiliyoruz!

 • Makineniz için en iyi bulaşık makinesi deterjanı

  Farklı bulaşık makinesi deterjanı türleri, bunları nasıl kullanacağınız ve nereye koyacağınıza dair her şey.

 • En kirli bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde nasıl temizlersiniz?

  Zorlu lekeler için suda ön bekletme, durulama ve ürün ipuçlarımızla her defasında ultra temiz sonuçlar elde edin.

 • Pril doğada çözünebilen bir bulaşık deterjanı mıdır?
 • Bulaşık Deterjanı Sağlık Hizmetleri
 • Bulaşık deterjanımız hassas ciltler için uygun mu?
 • Mutfaktaki bakterilere ve mikroplara karşı ne yapmalıyım?
 • Mutfağınızı bulaşık deterjanıyla temizleyin
 • Araba yıkamak için bulaşık deterjanı kullanılır mı?

#SOFRADABİRLİKTE

 • Bir sonraki buluşmanızda sevdiklerinizi mutlu edecek mükemmel tarifi bulun.

 • Bulaşıkları yıkamak için en iyi ipuçlarını ve tüyoları keşfedin!

 • Kim demiş bulaşık yıkamak sıkıcıdır diye? Bu hileler eğlence garantili! Üstelik güçlü ürünlerimizle bulaşık yıkamak çok kolay!