Skip to Content

Mutfağınızı bulaşık deterjanıyla temizleyin

Bulaşıklarınızı yıkadınız ve lavabonun yanında bulaşıklıkta kurumayı bekliyorlar. Temizlik işiniz bitti, değil mi? Hayır. Mutfağınızda günlük yaşamın ve en son yemek hazırlığınızın neden olduğu kir, yemek artıkları ve yağdan kurtulmak için bir miktar fırçalamaya ihtiyaç duyan birçok alan vardır. Neyse ki, gidip mutfağınızın her alanı için özel bir temizleyici almanıza hiç gerek yok. Pril bulaşık deterjanı mükemmel bir mutfak temizleyicisi görevi görür.

MUTFAK TEZGÂHI TEMİZLEYİCİSİ: BULAŞIK DETERJANI KULLANMAK

Kullanmadığınız bir sprey şişeniz var mı? İçine ılık su doldurun ve bir damla Pril bulaşık deterjanı ekleyin. Bulaşık deterjanıyla suyu karıştırmak için yavaşça çalkalayın, sonra bu karışımı tezgâhınız üzerine sıkarak mutfak tezgâhı temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. Temiz bir havlu ile silin. Bu karışımı düzenli olarak yenileyerek etkisini kaybetmediğinden emin olun.

Sprey şişeniz yoksa alternatif olarak ılık su dolu bir kaba birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz. Bir süngeri bu karışımın içine sokun, sünger suyu ve bulaşık deterjanını emene kadar bekleyin, sonra su akıtmayacak şekilde sıkın. Lekeler çıkıp tezgâhlar tekrar pırıl pırıl olana kadar süngerin yumuşak tarafıyla ovalayın.

Bu karışım çoğu tezgâhta işe yarar, özellikle de sildikten sonra üzerinde kolayca iz oluşan tezgâhlarda. Bu izler tezgâhın üzerinde bekleyen yağlardan kaynaklanır. Tezgâhlar birçok mutfak temizleyicisi ile temizlenebilir veya dezenfekte edilebilir, fakat her gün yemek kaplarından veya bulaşıklardan çıkarmak durumunda kaldığınız yağlardan farklı olmayan tezgâhınızdaki bu yağları sadece bulaşık deterjanı ile kolayca çıkarabilirsiniz. Bu karışım ayrıca seramik ve cam tablalı ocaklar için de idealdir.

MUTFAK DOLAPLARININ TEMİZLİĞİ

Mutfak dolapları da kire, yağa ve yemek kalıntılarına karşı en az tezgâhlar kadar savunmasızlar. İster unuttuğunuz erimiş çikolata ister kızarmış tavuk yemeğinizden sıçrayan yağ olsun, Pril bulaşık deterjanı mutfak dolaplarını temizleme konusunda ihtiyacınız olan çözüm olabilir.

İlk olarak bir kâğıt havluyla kuru, yumuşak veya yapışıp kalmış yemek artıklarını mümkün olduğunca temizleyin. Sonra mutfak tezgâhı temizleyicisi olarak kullandığınız sprey şişesindeki veya kaptaki sıvı karışımını kullanarak mutfak dolaplarını temizleyin. Kirlerden kurtulmak için yumuşak bir süngerle ovalayın ve ardından iz oluşmasını engellemek için kâğıt havluyla hızlıca kurulayın.

SİFON TIKANIKLIĞI NASIL AÇILIR?

Çoğu sıvı lavabo açıcıda bulunan yakıcı kimyasallar tesisatınızın zarar görmesine neden olabilir, bir tesisatçı çağırmak ise en son başvurulması gereken pahalı bir seçenektir. Mutfak sifonu tıkanıklıklarının çoğuna yağlar neden olur ama bu sorun bulaşık deterjanı ve su ile kolayca halledilebilir. İşin sırrı tıkalı lavabo sifonuna bol miktarda Pril bulaşık deterjanı dökmektir. Bir yandan su ısıtıcısına çeşme suyu doldurup kaynatın. Birkaç dakika sonra (bulaşık deterjanının sifon borusunda ilerleyip tıkanıklığı kaplamasına imkan verecek kadar bekledikten sonra) kaynar suyu sifona dökerek bulaşık deterjanıyla karışmasını ve borulardaki yağı uzaklaştırmasını sağlayın.

PASLANMAZ ÇELİK ALETLER NASIL TEMİZLENİR?

Pril bulaşık deterjanı mutfak aletlerini temizlemek için harika bir seçenektir, özellikle paslanmaz çelik olanları. Bu mutfak aletlerini temizlemek için yapmanız gerekenler:

 1. Nemli yumuşak bir süngere birkaç damla Pril dökün.
 2. Paslanmaz çeliğin doku yönünü bulun. Bulmakta zorluk çekiyorsanız parmaklarınızla dokunarak bulmayı deneyin.
 3. Sonra en üstten başlayıp doku yönünde hareketlerle aleti temizlemeye başlayın.
 4. Kalan fazla bulaşık deterjanını tamamen durulayın.
 5. Lekelenmesini ve su lekelerinin oluşmasını önlemek için temiz bir havluyla hızlıca kurulayın.

LAVABO TEMİZLEYİCİSİ OLARAK BULAŞIK DETERJANI KULLANMAK

Az önce lavabonuzda bir yığın bulaşık yıkadınız ve lavabonuzdan akıp giden su artık hiç temiz değil miydi? Öyle görünmüyor olabilir ama lavabonuzun da temizlenmeye ihtiyacı var.

İlk olarak sadece su ile durulayın. Ilık su ile lavabonun kenarlarındaki yemek kalıntılarını yıkayarak lavabo borusuna veya çöp öğütücüye gitmesini sağlayın. Sonra Pril bulaşık deterjanını dökün. Sifonun etrafını çevreleyecek şekilde dairesel olarak dökerseniz ihtiyacınız olan deterjanı elde etmiş olursunuz. Temiz, yumuşak bir sünger kullanarak lavabonun içini ve kenarlarını dairesel hareketlerle ovalayıp durulayın. Mümkünse oynar başlıklı muslukla veya hortum uzantısıyla durulamaya lavabonun kenarlarından başlayın. Bunlar yoksa bir bardak su kullanabilirsiniz.

Temiz bir mutfak mı istiyorsunuz? Mutfağınızı bulaşık deterjanı ile temizleyin; tezgâhlar, gider boruları, dolaplar, lavabolar ve tüm mutfak aletlerinizde faydasını göreceksiniz.

İlgili ürünler

 • Pril Soğuk Suda Bile Etkili
 • Pril Losyon
 • Pril Hijyen

İlgili makaleler

 • Bulaşık makinesi kokularından nasıl kurtulursunuz?

  Bu etkili temizleme ve koku giderme ipuçları ve yardımlarıyla bulaşık makinenizin temiz kokmasını sağlayın.

 • Bulaşık makinenizdeki kireçli su için ipuçları

  Su lekeleri ve diğer kireçli su belirtilerinin üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin.

 • Bulaşık makinesi en iyi sonuçları elde edecek şekilde nasıl doldurulur?

  Bulaşık makinesini doldurmanın doğru yolunu mu arıyorsunuz? Bu eksiksiz bulaşık makinesi doldurma ipuçlarıyla doğrusunu yapın.

 • Kapağı kapattığınızda bulaşık makinesinin içinde neler oluyor?

  Bulaşık makinesi nasıl çalışır ve içeride neler olur? Aksiyon kamerasıyla çekilen videolar sayesinde göz atabiliyoruz!

 • Makineniz için en iyi bulaşık makinesi deterjanı

  Farklı bulaşık makinesi deterjanı türleri, bunları nasıl kullanacağınız ve nereye koyacağınıza dair her şey.

 • En kirli bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde nasıl temizlersiniz?

  Zorlu lekeler için suda ön bekletme, durulama ve ürün ipuçlarımızla her defasında ultra temiz sonuçlar elde edin.