Skip to Content

BULAŞIK MAKİNESİ KOKULARINDAN NASIL KURTULURSUNUZ?

Temiz bulaşıkların olduğu ve kokusuz bir bulaşık makinesi rafı
Temiz bulaşıkların olduğu ve kokusuz bir bulaşık makinesi rafı

Bulaşıklarınız bulaşık makinesinden pırıl pırıl çıkıyor ama makinenin içi hala kötü mü kokuyor? Bulaşık makineniz temizlikten önce mi yoksa sonra mı kötü kokuyor? Bulaşık makinesi temizleyicisinden bulaşık makinesi koku gidericisine, bulaşıklarınızın göründüğü kadar temiz kokması için neler yapılacağını açıklıyoruz.

BULAŞIK MAKİNENİZİ PRİL MAKİNE TEMİZLEYİCİ İLE NASIL TEMİZLERSİNİZ?

Bulaşık makinesinin kendisi kötü kokuyorsa kapsamlı bir temizlik zamanı gelmiş demektir. Neyse ki bu kolay bir iştir ve en iyisi, kokuları önlemek ve masraflı tamirleri önlemek için bu temizliği düzenli olarak yapmaktır. Aşağıdaki adım adım talimatları izlemeniz yeterlidir:

1. Kokunun en olası nedeni, bulaşık makinenizin alt kısmında biriken organik atıklardır. Yemek artıkları, yağ ve diğer kalıntıların bulaşık makinenizi tıkamasını önleyen filtreleri, tamamlanmış bir yıkama programından hemen sonra temizleyin. Birçok makine benzer şekilde üretilmiştir ancak modelinize özgü özelliklere göz atmak için kılavuzu yanınızda bulundurun.

2. Filtreye erişmek için alt rafı çıkarın. Üzerinde kir biriken veya arasına yemek artığı takılan (eğer böyleyse temizleyin) geniş metal bir kapağı çıkarmanız gerekebilir. Metal tabanın ortasında kolayca sökülebilecek plastik bir filtre bulunur. İşin kirli kısmı burada başladığı için eldiven takabilirsiniz.

3. Filtreyi sıcak musluk suyunda yıkayın ve ılık sabunlu suyla temizleyin. Mümkünse eski bir fırça kullanın. Sonuçta bir aylık (belki de birkaç aylık) birikmiş yiyecek artığını temizliyorsunuz. Tüm kiri gidermekte sorun yaşıyorsanız filtreyi bir süreliğine ılık suda bekletin ve makine temizleyici ile silin.

4. Filtreyi değiştirin ve bulaşık makinesinin içini, özellikle de kapağın etrafını makine temizleyici ile silin. Kireç tortusuna yönelik bir temizleyici kullanmanız gerekebilir. Çokça kireç tortusu olduğunu fark ederseniz kireçli su seviyelerini dengeleyen bulaşık makinesi tuzu da kullandığınızdan emin olun.

5. Varsa elle temizleyemeyeceğiniz borular, vanalar ve tüplerde kalan yağı ve kireç tortusunu gidermek için bir bulaşık makinesi temizleyicisi kullanın. Pril, en sıcak programda boş makineye eklenen yoğun bir temizleyici sunar.

Pril Makine Temizleyici tabletleri daha hafif oldukları için makine normal yükte çalıştırılırken kullanılabilir.

BULAŞIK MAKİNENİZİN TEMİZLİĞİNİ NASIL KORURSUNUZ?

Yukarıdaki mekanik ve kimyasal temizleme adımları yaklaşık ayda bir kez uygulanmalıdır. Bulaşıklarınızı bulaşık makinesine doldurmadan önce her seferinde kalıntıları sıyırarak filtredeki yemek kalıntılarını en alt seviyeye indirebilirsiniz. Bununla birlikte, temizlik ürününüzün performansının olumsuz etkilenmemesi için tabaklarınızı durulamayın. Son olarak, beklemiş sudan kaynaklı küf kokusunu önlemek için bir program tamamlandıktan sonra makinenin kapağını açık bırakarak bir süre havalandırın.

PRİL DEO DUO-PERLS İLE BULAŞIK MAKİNENİZİN TEMİZ KOKMASINI SAĞLAYIN

Elbette temizlik işleminin, bulaşık makinesindeki kokuları tamamen gidermenin imkansız olduğu bir aşaması vardır: bulaşık makinesinin henüz temizlenmemiş bulaşıklarla dolu olduğu aşama. Makinenizin tamamen dolması birkaç gün sürüyorsa ve/veya hava sıcak olduğunda bu bir sorun haline gelebilir. Bu tür durumlarda bulaşık makinesi koku giderici dostunuzdur. Pril Deo Duo-Perls, bulaşık makinenize, her programda yenilenen ve 60 yıkamaya kadar dayanan hoş bir koku giderme etkisi veya limon ve portakal kokusu sağlar. Aşağıdaki videoda nasıl çalıştığını görün.

Bu kategoride daha fazlası

 • Bulaşık makinenizdeki kireçli su için ipuçları

  Su lekeleri ve diğer kireçli su belirtilerinin üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin.

 • Bulaşık makinesi en iyi sonuçları elde edecek şekilde nasıl doldurulur?

  Bulaşık makinesini doldurmanın doğru yolunu mu arıyorsunuz? Bu eksiksiz bulaşık makinesi doldurma ipuçlarıyla doğrusunu yapın.

 • Kapağı kapattığınızda bulaşık makinesinin içinde neler oluyor?

  Bulaşık makinesi nasıl çalışır ve içeride neler olur? Aksiyon kamerasıyla çekilen videolar sayesinde göz atabiliyoruz!

 • Makineniz için en iyi bulaşık makinesi deterjanı

  Farklı bulaşık makinesi deterjanı türleri, bunları nasıl kullanacağınız ve nereye koyacağınıza dair her şey.

 • En kirli bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde nasıl temizlersiniz?

  Zorlu lekeler için suda ön bekletme, durulama ve ürün ipuçlarımızla her defasında ultra temiz sonuçlar elde edin.

 • Pril doğada çözünebilen bir bulaşık deterjanı mıdır?
 • Bulaşık Deterjanı Sağlık Hizmetleri
 • Bulaşık deterjanımız hassas ciltler için uygun mu?
 • Mutfaktaki bakterilere ve mikroplara karşı ne yapmalıyım?
 • Mutfağınızı bulaşık deterjanıyla temizleyin
 • Araba yıkamak için bulaşık deterjanı kullanılır mı?
 • Piknik Yaparken Bulaşıkları Yıkamak

#SOFRADABİRLİKTE

 • Bir sonraki buluşmanızda sevdiklerinizi mutlu edecek mükemmel tarifi bulun.

 • Bulaşıkları yıkamak için en iyi ipuçlarını ve tüyoları keşfedin!

 • Kim demiş bulaşık yıkamak sıkıcıdır diye? Bu hileler eğlence garantili! Üstelik güçlü ürünlerimizle bulaşık yıkamak çok kolay!