BULAŞIK MAKİNESİNİN İÇİNDE NELER OLUYOR? AKSİYON KAMERASIYLA ÇEKİLEN VİDEOLAR SAYESİNDE GÖZ ATABİLİYORUZ!

Bulaşık makinenizin kapağını kapattığınızda içeride neler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Su seviyesinin yükseldiğini, köpüklerin oluştuğunu ve tekrar durulandığını görebildiğiniz birçok çamaşır makinesinin aksine, bulaşık makineleri gizemini koruyor. Bunu, buzdolabının içindeki ışık gizemiyle karşılaştırabilirsiniz (spoiler uyarısı: kapağı kapattığınızda ışık sönüyor) ancak yanıtı biraz daha karmaşık. Su geçirmez aksiyon kameralarına sahip YouTube kullanıcıları sayesinde, artık bulaşık makinesinin içinde neler olup bittiğini merak etmiyoruz. Onların videoları, yıkama döngüsünün her adımını kaydediyor.

«BULAŞIK MAKİNESİNİN İÇİNDE NELER OLUYOR» VİDEOLARI: BİR YOUTUBE İÇERİĞİ TÜRÜ

YouTube'da o kadar çok "bulaşık makinesinin içi" videosu var ki bizzat kendi sahip olduğunuz modelin içinde tam olarak neler olup bittiğini gösteren bir video bulmanız çok olası. Bu videoların başarısı, bunun birçok kişinin merak ettiği bir işlem olduğunu kanıtlıyor. Bu türdeki en popüler videolardan birisi 9 milyonun üzerinde izlenmiş! Dikkat: YouTube yorumları bu videoları izlemenin tuhaf bir şekilde rahatlatıcı olduğunu ama aynı zamanda biraz bağımlılık yarattığını gösteriyor.

AKSİYON KAMERASI İLE YIKAMA DÖNGÜSÜNÜN HER ADIMINI İZLEMEK MÜMKÜN

Merak faktörünü bir yana bırakırsak, neden bu kadar çok insan bulaşık makinesinin içinde neler olduğunu gösteren bir video izliyor? İnsanların kendilerini eğittiklerini düşünmek istiyoruz. Sonuçta bulaşık makinesinin içinde neler olduğunu görürseniz nasıl çalıştığını anlarsınız; böylece bulaşık makinesini doğru doldurmak ve yaygın bulaşık makinesi sorunlarını gidermek kolaylaşır. Ama öncelikle bu videolarda ortaya konan adımları ele alalım ve gördüğümüz şeyi açıklayalım.

 1. Bulaşık makinesinin tabanı suyla dolar. Ne kadar az su gerektiğine dikkat edin. Bulaşık makinesinin içine akan su halihazırda sıcak olabilir veya içeride ısıtılır.
 2. Su, püskürtme kollarına pompalanır. Kollar hızlıca dönmeye başlar, bulaşık makinesinin ve içindekilerin tamamına su püskürtür.
 3. Deterjan gözü açılır ve içindeki tablet, toz veya jel makine içine bırakılır.
 4. Kameranın pozisyonuna bağlı olarak, deterjanın ılık suda yavaşça çözündüğünü görebilirsiniz. Pek fazla köpük oluşturmaz ve elde bulaşık yıkamaya yönelik üretilen deterjanları bulaşık makinesinde kullanarak makinesini mahveden herkesin onaylayacağı gibi bu iyi bir durumdur.
 5. Kirli su boşaltılır ve durulama için içeri temiz su pompalanır. 
 6. Son olarak, kurutma aşaması... Biraz suyun kurumasını izlemeye benzediği için bu kısmı atlayabiliriz.

AKSİYON KAMERASI BULAŞIK MAKİNESİNİN İÇİNDE NELER OLDUĞUNU ANLAMAMIZA YARDIMCI OLUYOR

 1. Her şeyden önce, bulaşık makinesi videoları bulaşık makinesinin içinde neler olduğuna dair bazı efsaneleri ve bazı saçma kurguları çürütmeye yardımcı oluyor. Bulaşık makineleri hakkında en yaygın yanlış bilgilerden biri, makinenin çamaşır makinesi gibi tamamen suyla dolmasıdır. Bulaşıklar ne suya daldırılır ne de küçük fırçaları ve süngerleriyle bulaşık makinesi perileri tarafından ovulur (Elbette periler kamerayı fark ettikleri anda saklanmıyorlarsa. Belki de bunu hiç bilemeyeceğiz ;)).
 2. Yalnızca sudan güç alan püskürtme kollarının döndüğünü gördüğünüzde, püskürtme deliklerini kalıntı ve kireç tortusundan uzak tutmanın ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Bunların işlevlerini korumak için tuz kullanın ve bulaşık makinenizi düzenli olarak temizleyin.
 3. Sahip olduğunuz modele ilişkin bir "bulaşık makinesinin içi" videosu, bulaşık makinenizi daha etkili doldurmanıza yardımcı olabilir.
 4. Bulaşık makinesinin ne kadar az su kullandığını görmek, elde yıkayan kişilerden en şüpheci olanları bile, makinenin, bulaşık yıkamanın en ekonomik ve çevre dostu yolu olduğuna ikna edecektir.

Bu kategoride daha fazlası

#SOFRADABİRLİKTE

 • Bir sonraki buluşmanızda sevdiklerinizi mutlu edecek mükemmel tarifi bulun.

 • Kim demiş bulaşık yıkamak sıkıcıdır diye? Bu hileler eğlence garantili! Üstelik güçlü ürünlerimizle bulaşık yıkamak çok kolay!