Skip to Content

BULAŞIK MAKİNESİ NEDEN BULAŞIK YIKAMANIN EN SÜRDÜRÜLEBİLİR YOLU?

Bulaşık makinenizin eko programını kullanarak su ve enerjiden tasarruf edin

Bulaşık makinesi kullanmanın çevresel faydalarını sıraladık ve bulaşık makinenizin farklı programlarının, sudan, enerjiden veya her ikisinden nasıl tasarruf sağlayacağını açıkladık.

BULAŞIK MAKİNESİ, BULAŞIKLARI ELDE YIKAMAYA GÖRE ÇEVRE İÇİN DAHA MI İYİ?

Bulaşık makinesi kullanmanın bariz avantajlarını hepimiz biliyoruz. Daha az zaman alıyor, bulaşıkları elde yıkamaya göre daha hijyenik ve etkili, ayrıca mutfağı düzenli tutmayı kolaylaştırıyor. Peki bulaşık makinesinin çevresel etkisi nedir?

Bağımsız araştırmalar tek bir sonuca varıyor: Bulaşık makinesi gerçekten de bulaşık yıkamanın en ekonomik yolu. Bulaşık makinesinin kendisi üretilirken kullanılan enerjiyi hesaba katsanız bile genel olarak daha az su ve enerji harcıyor.

Daha yeni makineler eskilere göre enerji bakımından daha verimli, tam boy bulaşık makineleri genel olarak daha ekonomik ancak daha kompakt modeller ise, makineyi düzenli olarak yarısı boş halde çalıştırmaya kıyasla hane halkı daha az kişiden oluşan evler için daha uygun.

Temel başlıklar bunlar, şimdi doğru programları kullanarak tüketimi azaltmanın, sudan ve enerjiden tasarruf etmenin yollarını öğrenmek için daha derine inelim.

HANGİ BULAŞIK MAKİNESİ PROGRAMI EN DÜŞÜK TÜKETİME SAHİP?

İlk akla gelen yanıt ekonomik program. Fakat su kesintileri yaşanan bir yerde yaşıyorsanız sudan tasarruf etmek daha önemlidir. Elektrik kesintilerinin görüldüğü bir yerde yaşıyorsanız enerji tasarrufuna daha çok dikkat etmeniz gerekebilir. Birçok üretici, eko ayarını daha düşük ısıda ve daha az suyla çalışacak şekilde programlasa da, kısa yıkama veya düşük su ayarı gibi diğer programların su ve enerji tasarrufu potansiyelini doğrulamak için bulaşık makinesi kılavuzuna göz atmaya değer.

BULAŞIK MAKİNENİZİ KULLANARAK ENERJİDEN NASIL TASARRUF EDERSİNİZ?

Bulaşık makinenizi çalıştırmadan önce mümkün olduğunca dolu olduğundan emin olun. Temizlik gücünden taviz vermeden maksimum sayıda bulaşığı nasıl yerleştireceğinizi öğrenmek için bulaşık makinesini doldurma rehberimizi okuyun. Bulaşık makinesini daima mümkün olan en düşük sıcaklıkta çalıştırın. Elbette çok kirli bulaşıklar için ısıyı arttırmanız gerekebilir ve makineyi temizleyip bakterileri öldürmek için zaman zaman sıcak bir program çalıştırmak iyi bir fikirdir. Fakat günlük tabaklar, fincanlar ve bardaklar için daha soğuk su kullanın. Ayrıca, oda sıcaklığında kurutmayı (mevcutsa) seçerek, hatta yıkamayı kurutma aşamasından önce sonlandırıp bulaşıkları doğal yoldan kurumaya bırakarak enerjiden tasarruf edin.

Her elektrikli alette olduğu gibi, makineyi kullanmadığınız zamanlarda bekleme modunu kapatın. Bulaşık makinenizi, elektriğin genellikle daha ucuz olduğu ve yerel elektrik santrallerinden beslenmesinin daha olası olduğu yoğun olmayan saatlerde (örneğin gece geç saatte) çalıştırarak elektrik şebekesi üzerindeki yükü azaltabilirsiniz.

BULAŞIK MAKİNENİZİ KULLANARAK SUDAN NASIL TASARRUF EDERSİNİZ?

Bulaşıklarınızı lavaboda veya makine içinde önceden durulamayın. Makineye yerleştirmeden önce yemek artıklarını sıyırarak çöpe dökün ancak bulaşık makinesi içinde tekrarlanacak bir iş için su harcamayın.

Bu kategoride daha fazlası

 • Bulaşık makinesi kokularından nasıl kurtulursunuz?

  Bu etkili temizleme ve koku giderme ipuçları ve yardımlarıyla bulaşık makinenizin temiz kokmasını sağlayın.

 • Bulaşık makinenizdeki kireçli su için ipuçları

  Su lekeleri ve diğer kireçli su belirtilerinin üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin.

 • Bulaşık makinesi en iyi sonuçları elde edecek şekilde nasıl doldurulur?

  Bulaşık makinesini doldurmanın doğru yolunu mu arıyorsunuz? Bu eksiksiz bulaşık makinesi doldurma ipuçlarıyla doğrusunu yapın.

 • Kapağı kapattığınızda bulaşık makinesinin içinde neler oluyor?

  Bulaşık makinesi nasıl çalışır ve içeride neler olur? Aksiyon kamerasıyla çekilen videolar sayesinde göz atabiliyoruz!

 • Makineniz için en iyi bulaşık makinesi deterjanı

  Farklı bulaşık makinesi deterjanı türleri, bunları nasıl kullanacağınız ve nereye koyacağınıza dair her şey.

 • En kirli bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde nasıl temizlersiniz?

  Zorlu lekeler için suda ön bekletme, durulama ve ürün ipuçlarımızla her defasında ultra temiz sonuçlar elde edin.

#SOFRADABİRLİKTE

 • Bir sonraki buluşmanızda sevdiklerinizi mutlu edecek mükemmel tarifi bulun.

 • Bulaşıkları yıkamak için en iyi ipuçlarını ve tüyoları keşfedin!

 • Kim demiş bulaşık yıkamak sıkıcıdır diye? Bu hileler eğlence garantili! Üstelik güçlü ürünlerimizle bulaşık yıkamak çok kolay!