Skip to Content

Bulaşıklar nasıl yıkanır

Neşeli bir yemekten sonra bulaşıklar birikmiştir ve yıkamaya nereden başlayacağınızı bile bilmiyorsunuzdur. O hissi bilir misiniz? Sihirli bir şekilde ortadan kaybolmasını istediğiniz bir sürü kirli tava, tabak, bardak ve çatal kaşık var. Bulaşıklarınızı nasıl yıkamanız gerektiğini bilmek zamandan büyük oranda tasarruf etmenizi sağlayarak harcayacağınız eforu azaltabilir. İşte bu nedenle sizin için bir kılavuz hazırladık.

HANGI ÜRÜNLERE İHTİYACINIZ VAR?

Bulaşıkları yıkamanıza yardım edecek birkaç ürün var, bunlar:

 • Bulaşık deterjanı
 • Süngerler
 • Bezler
 • Fırçalar
 • Bulaşık telleri
 • Bulaşık eldiveni
 • Mutfak havluları
 • Bulaşıklık

Fırça seçenekleri arasında en iyileri, daha az bakteri barındırdıkları için genellikle naylon uçlu fırçalardır. Bulaşıklarınızda bulaşık teli kullanırken dikkatli olun. Bunlar yapışmış yemek kalıntılarının daha hızlı çıkmasına yardım etseler de mutfak eşyalarınızın çizilmesine neden olabilirler.

BULAŞIKLARI ÖNCEDEN GRUPLAMAK

İlk yapmanız gereken şey bulaşıklarınızı yıkayacağınız sıraya göre ayırmaktır. Her zaman mutlaka en az kirli bulaşıklardan başlayın. Böylece bulaşık suyunuzun daha uzun süre temiz kalmasını sağlarsınız. Az kirli bulaşıklar şunlardır:

 • Bardaklar
 • Fincanlar
 • Çatal bıçak takımı

Sonraki adım tabakları ve kaseleri, yemek lekelerinden ve artıklarından kurtarmaktır. Çok kirli, yağlı bulaşıklar ve tencereler ile tavalar en son yıkanmalıdır. Bulaşıklarda yapışmış yemek kalıntısı veya çok fazla yanmış yağ varsa, bunları yıkamadan önce suda bekleterek lekelerin, kir tabakalarının ve yemek kalıntılarının yumuşamasını sağlayın ki daha kolay yıkanabilsinler. Pril bulaşık deterjanıyla bulaşıkları suda sadece birkaç dakika bekletmeniz yeterlidir; sonrasında kolayca yıkanabilirler.

Mümkünse kullandıktan sonra veya yıkamadan önce tabakları yemek kalıntılarından arındırın. Böylece onları daha kolay yıkayabilir ve yemek kalıntılarının yapışmasını önleyebilirsiniz; ayrıca bulaşık suyunuzun daha temiz olmasına katkıda bulunursunuz.

DOĞRU BULAŞIK DETERJANINI SEÇMEK

Doğru bulaşık deterjanını seçerek bulaşık yıkarken hem tabaklarınız ve bardaklarınız hem de elleriniz açısından fark yaratabilirsiniz. Pril bulaşık deterjanı inatçı lekeler, yağlar ve yanıklarla aynı anda mücadele etmek için üretilmiştir. Güçlü yağ çözücü gücünün ve enzim teknolojisinin bir araya gelmesiyle ovalamaya gerek kalmadan bulaşıklarınızı yeniden pırıl pırıl yapabilir. Cildiniz kuru veya hassassa Pril Losyon gibi hafif bir bulaşık deterjanı kullanın. Cilt dostu pH değerine sahip olduğu için dermatologlar tarafından tavsiye edilmektedir.

SICAK SU MU, SOĞUK SU MU?

Çoğu durumda yağları çıkarmak ve bakterilerden kurtulmak için sıcak su kullanmak önerilir. En iyi sonuçları almak için yıkama suyunun sıcaklığı en az 45 Santigrat derece olmalıdır. Bu sıcaklık elleriniz için rahat olmayacaktır; o yüzden mutlaka eldiven kullanın. Pril bulaşık deterjanı üstün enzim teknolojisiyle hazırlanmış olup daha düşük sıcaklıkta yıkarken de etkili bir şekilde işlev görür; yani daha az enerji tüketimine ihtiyaç duyduğundan çevreye karşı da duyarlıdır. Lütfen soğuduğunda ve kirlendiğinde suyu değiştirmeyi unutmayınız.

DOĞRU DOZAJDA BULAŞIK DETERJANI KULLANMAK

Bulaşıkları elde yıkarken ne kadar bulaşık deterjanı kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bunu genelde kullandığınız bulaşık deterjanının türü belirler. Normal bulaşıklar için az miktarda Pril power gel kullanabilirsiniz; her 5 litre su için sadece 3 ml deterjana ihtiyacınız vardır. Zor bulaşıklar için ise her 1 litre su için 5 ml (1,5 yemek kaşığı) deterjan kullanın.

Pril Losyon veya konsantre olmayan bulaşık deterjanı kullanırken her 5 litre su için 5 ml (1,5 yemek kaşığı) deterjan kullanın. Özellikle fazla yağlı bir tava yıkayacaksanız veya yapışmış yemek kalıntılarıyla karşı karşıyaysanız her 1 litre su için 5 ml gibi daha fazla miktarda deterjan kullanılabilir.

BULAŞIKLARI DURULAMAK

Beş veya altı tabak yıkadıktan sonra onları sıcak suyun altında güzelce durulamanızı öneriyoruz. Sıcak su, bulaşıkların üzerinde kalan lekelerin, kir tabakalarının, deterjanın ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bulaşıkların daha hızlı kurumasına yardım eder ve lekeler ile izleri azaltır. Daha hızlı sonuçlar almak için durulama suyunun, yıkama suyundan biraz daha sıcak olması gerekir ama oda sıcaklığı da işe yarar.

BULAŞIKLARI KURUTMAK: HAVLUYLA MI KURUTMALI YOKSA BULAŞIKLIKTA MI?

Bulaşıklarınızı havluyla kurulamanız onları hemen yerlerine kaldırabilirsiniz demektir ama bu oldukça zaman gerektiren bir iştir. Bulaşık kurutma rafında kurumaya bırakmak genellikle daha iyi bir seçenektir ama bulaşıklarınızı yerlerine kaldırmak için daha fazla beklemeniz gerekebilir.

Bulaşıklar kuruduktan sonra onları yerlerine koyabilirsiniz.

LAVABONUZUN VE BULAŞIK YIKAMA ALETLERINIZIN TEMIZLIĞI

Bulaşıkları yıkadıktan sonra lavabonuzda, tezgâhlarınızda ve ocakta bulunabilecek mikroplardan, bakterilerden ve kirlerden kurtulmak için lavabonuzu bulaşık deterjanıyla yıkayın. Ayrıca mutfak gereçlerinizle de ilgilenmeniz gerekir. Mutfak havlularını, süngerleri ve diğer mutfak gereçlerini bakterilerden ve mikroplardan uzak tutmak için bunları düzenli olarak değiştirin.

Bulaşıkların nasıl yıkanması gerektiğiyle ilgili bu adım adım talimatları izleyerek bulaşık yıkarken zamandan tasarruf edin ve harcadığınız eforu azaltın.

İlgili ürünler

 • Pril Soğuk Suda Bile Etkili
 • Pril Losyon
 • Pril Hijyen

İlgili makaleler

 • Bulaşık makinesi kokularından nasıl kurtulursunuz?

  Bu etkili temizleme ve koku giderme ipuçları ve yardımlarıyla bulaşık makinenizin temiz kokmasını sağlayın.

 • Bulaşık makinenizdeki kireçli su için ipuçları

  Su lekeleri ve diğer kireçli su belirtilerinin üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin.

 • Bulaşık makinesi en iyi sonuçları elde edecek şekilde nasıl doldurulur?

  Bulaşık makinesini doldurmanın doğru yolunu mu arıyorsunuz? Bu eksiksiz bulaşık makinesi doldurma ipuçlarıyla doğrusunu yapın.

 • Kapağı kapattığınızda bulaşık makinesinin içinde neler oluyor?

  Bulaşık makinesi nasıl çalışır ve içeride neler olur? Aksiyon kamerasıyla çekilen videolar sayesinde göz atabiliyoruz!

 • Makineniz için en iyi bulaşık makinesi deterjanı

  Farklı bulaşık makinesi deterjanı türleri, bunları nasıl kullanacağınız ve nereye koyacağınıza dair her şey.

 • En kirli bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde nasıl temizlersiniz?

  Zorlu lekeler için suda ön bekletme, durulama ve ürün ipuçlarımızla her defasında ultra temiz sonuçlar elde edin.

 • Pril doğada çözünebilen bir bulaşık deterjanı mıdır?
 • Bulaşık Deterjanı Sağlık Hizmetleri
 • Bulaşık deterjanımız hassas ciltler için uygun mu?
 • Mutfaktaki bakterilere ve mikroplara karşı ne yapmalıyım?
 • Mutfağınızı bulaşık deterjanıyla temizleyin
 • Araba yıkamak için bulaşık deterjanı kullanılır mı?