Skip to Content

FOSFAT NEDİR VE FOSFATSIZ BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANLARI NEDEN ÇEVRE İÇİN DAHA İYİDİR?

Bulaşık makinesi deterjanları genellikle "fosfatsız" olarak tanıtılmakta veya ambalajlarında fosfat içermedikleri belirtilmektedir. Çoğumuz bunun iyi bir şey olduğunu tahmin ederiz, peki fosfatların aslında ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Öğrenmek için devamını okuyun.

FOSFAT NEDİR?

Fosfat, çevremizde ve etrafımızda mevcut olup fosfor elementinin doğal bir oluşumudur. Bununla birlikte, inorganik kimyasal fosfat, fosfor elementine denk değildir. Fosfat, fosforik asidin bir tuzudur. İnorganik fosfat kayaçları, tarımda ekin gübresi olarak kullanılmak üzere madencilikle çıkarılır. Bitkilerin büyümesini, hücre bölünmesini ve fotosentezi destekler. Fosfat, fosfor diğer elementlerle bir araya geldiğinde oluşur ve farklı bir işleve sahiptir. Diş macunu, boya, çamaşır ve bulaşık deterjanları gibi çeşitli tüketici ürünlerinde fosfat kullanılmıştır.

BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANLARINDA NEDEN FOSFAT BULUNUYORDU?

Dünyada madencilikle çıkarılan fosfatın yaklaşık %5'i oldukça yakın bir zamana kadar deterjanlarda kullanılıyordu. Fosfat, bulaşık makinesi deterjanında kalsiyum ve magnezyumu bağlayıp diğer parçacıkların çökelmesini engelleyerek bunların yıkanan kirli bulaşıklardan giderilmesinde kullanılıyordu. Fosfatların ayrıca suyu yumuşatarak bulaşık makinesinde kireç tortusu oluşumunu önleme özelliği de bulunur.

FOSFAT TOKSİK VEYA ZARARLI MIDIR?

Fosfat, yediklerimiz ve vücutlarımız dahil her yerde bulunduğundan insanlar için toksik veya zararlı değildir. Hatta doktorunuz fosfat eksikliği tespit ederse fosfat seviyelerinizi düzenleyecek takviyeler reçete eder. Aynısı çevre için de geçerlidir: Fosfat, bitkilerin büyümesini destekleyen besinlerdir ve bitkiler veya hayvanlar için kendiliğinden olumsuz etki oluşturmaz. Fosfat insanlar ve çevre için ne toksik ne de zararlıysa neden birçok ülkede bulaşık makinesi deterjanlarında kullanımı yasaklandı?

FOSFAT NEDEN YASAKLANDI?

Fosfat, ABD ve AB genelinde ve diğer birçok ülkede yasaklanmıştır. İnsanlar için toksik veya zararlı olmamalarına rağmen, su yollarındaki fosfat varlığı sudaki yaşam formlarının dengesini bozabilir. Gübre olarak da kullanılan fosfat, hızlı alg oluşumuna neden olur. Alg patlaması olarak adlandırılan bu olay, suda yaşayan diğer organizmalar üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Birçok atık su işleme tesisi, ev atık sularındaki fosfatları tamamen gideremediği için fosfatların bir kısmı kaçınılmaz olarak doğal su yollarına karışır. Fosfatları yasaklayan ülkeler, alg patlamasını sınırlamayı ve aşırı miktarda besin maddesinin nehirleri ve gölleri kirletmesini engellemeyi umuyorlardı.

FOSFATSIZ BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANLARI NASIL ÇALIŞIR?

Pril bulaşık makinesi deterjanlarının tümü, AB düzenlemeleri uyarınca fosfatsızdır. Tüm ürünler, deterjanda fosfat kullanılmadan aynı temizlik özelliklerini sağlayacak şekilde yeniden formüle edilmiştir. Suyu kireçli olmayan yerlerde yaşayan müşterilerin bir değişim fark etmesi muhtemel olmasa da, suyu kireçli olan yerlerde yaşayan müşterilerin artık daha fazla bulaşık makinesi tuzu kullanması gerekebilir.

Bu kategoride daha fazlası

 • Bulaşık makinesi kokularından nasıl kurtulursunuz?

  Bu etkili temizleme ve koku giderme ipuçları ve yardımlarıyla bulaşık makinenizin temiz kokmasını sağlayın.

 • Bulaşık makinenizdeki kireçli su için ipuçları

  Su lekeleri ve diğer kireçli su belirtilerinin üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin.

 • Bulaşık makinesi en iyi sonuçları elde edecek şekilde nasıl doldurulur?

  Bulaşık makinesini doldurmanın doğru yolunu mu arıyorsunuz? Bu eksiksiz bulaşık makinesi doldurma ipuçlarıyla doğrusunu yapın.

 • Kapağı kapattığınızda bulaşık makinesinin içinde neler oluyor?

  Bulaşık makinesi nasıl çalışır ve içeride neler olur? Aksiyon kamerasıyla çekilen videolar sayesinde göz atabiliyoruz!

 • Makineniz için en iyi bulaşık makinesi deterjanı

  Farklı bulaşık makinesi deterjanı türleri, bunları nasıl kullanacağınız ve nereye koyacağınıza dair her şey.

 • En kirli bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde nasıl temizlersiniz?

  Zorlu lekeler için suda ön bekletme, durulama ve ürün ipuçlarımızla her defasında ultra temiz sonuçlar elde edin.

#SOFRADABİRLİKTE

 • Bir sonraki buluşmanızda sevdiklerinizi mutlu edecek mükemmel tarifi bulun.

 • Bulaşıkları yıkamak için en iyi ipuçlarını ve tüyoları keşfedin!

 • Kim demiş bulaşık yıkamak sıkıcıdır diye? Bu hileler eğlence garantili! Üstelik güçlü ürünlerimizle bulaşık yıkamak çok kolay!